2 Yaş Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır

 • ÇOCUK SAĞLIĞI
 • 2 Yaş Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır için yorumlar kapalı
 • 825 kez görüntülendi

2 Yaş Çocuk Eğitimi Nasıl Yapılmalıdır

Birey olarak yaşamak ve sonrasında hayatı paylaşacak bir insan ile hayatını birleştirmek… Bir aile olarak yaşamınıza çocuklarınız ile devam etmek… İşte hayatın bütün özeti budur. Bu yaşam hikâyesinin en değerli kahramanları ise elbette çocuklarımızdır. Doğdukları ilk andan itibaren aile yaşamının merkezi haline gelmektedirler. Çocuk Eğitimi konusunda bilgi sahibi olmak ve bildiklerinizi çocuklarınıza kusursuz bir şekilde aktarmak, birey olma bilincine sahip ve saygılı nesiller yetiştirmenizi sağlar.

0 – 1 yaş arasında henüz bedensel gelişim ve dünya şartlarına uyumluluk sürecinde olan çocuklar, 2 ve sonrası yaşlarda, görsel eğitim ile başlayan ve neden – sonuç ilişkisi ile devam eden bir sürece girmektedirler. “2 Yaş Çocuk Eğitimi” konusunda bilgileri paylaşacağımız bu yazımızda geçecek başlıklara maddeler halinde değinelim…

 1. Bir Birey Olarak Davranmak ve Öğrenme Merakını Bilgiler ile Aydınlatmak
 2. İstediğine Erişmesini Engellemeyin, Kontrollü ve Hak Ederek Erişmesini Sağlayın
 3. Çocukları Odalarına Göre Değil, Odaları Onlara Göre Kısıtlamak İyidir
 4. Kısa ve Öz Cümle ya da Kelimeler ile Kontrol Edin
 5. Sevgiden Mahrum Bırakmayın
 6. Keşiflerinde Yardımcı Olun, Doğru Olanları Yaparak Gösterin

Yukarıda belirttiğimiz bu maddeler, ikinci yaşına yaklaşan, yaşını yaşayan ve sonrasında hızla büyümeye devam eden çocuklarımızın eğitiminin tamamını kaplamaktadır. Maddelerin birkaçının detaylarına göz atalım.

 1. Birey Olarak Davranmak ve Öğrenmesine Yardımcı Olmak

Evebeynler olarak Anne ve Babaların öncelikli algısının, çocukların da birer birey olduğunu asla ama asla unutmaması olması gerekmektedir. Onlar ile konuşur iken net ve kararlı olun. Ancak yaptıkları hatalara kızmak yerine neden oldukları sonuçları onlara anlatın, hatta gösterin… Öğrenmek istediklerine erişmeleri için onlara küçük şanslar verin. Bu onların daha kontrollü olarak hedeflerine ulaşmasını sağlayacaktır. Onun bir çocuk ve isteklerinde kusursuz bir kararlılığa sahip olacağını asla unutmayın. Bu yüzden engin bir hoşgörü ve sabır gerekmektedir.

 1. Odalarını Onlara Göre Tasarlayın

Pek çok çocuk hareketli ve sınır tanımaz olur. Bunun sebebi ise korku ile henüz tanışmamış olmalarıdır.

 1. Onlara Doğru Olanı Yaparak Öğretin

Pek çok evebeyn, çocuklarına yasaklayıcı cümleler kurarak yanlışlar yapmasını engelleyebileceği gibi bir gaflettedir. Ancak çocukların bu yaşlarda doğru ve yanlışı sizlerin sözleri ile değil. Sonuçlarını görerek öğrenmek istediklerini bilmelisiniz. Bu yüzdendir ki; onlara olacaklar doğru şekilde yaparak gösterin. Görsel öğrenim, çocuklar için başlangıç eğitimidir.

Sevgi… Sevgiden mahrum kalan çocukların, saygısız ve diğer bireylerin duygularını umursamaz olarak yetiştiklerini kesindir. Bu sebeple ona sevginizi sunun ya da sevgisini gösterebileceği arkadaşları olmasını sağlayın. Bu bir evcil hayvan da olabilir… Ancak sevgiden mahrum kalmalarına izin vermeyin…

Etiketler:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.